wz

PUPENDO

    Film Pupendo se odehrává ke konci komunistické éry Československa. Někde kolem roku 1984, kdy už se natočilo spousta výborných filmů př. Pelíšky, které se odehrávají v roce 1986. Jak už jsem řekl, z těchto let, období se dá krásně vyprávět o zajímavé tehdejší době a jinak tomu nebylo ani v případě filmu Pupendo.
    Ve filmu vystupují dvě hlavní rodiny (Márovi a Břečkovi), které jsou na tom co se týče ekonomické stránky rodin úplně někde jinde. jedna je členem komunistické strany a žijí si na tu dobu perfektně, i když zrovna komunisty nemají nějak v lásce, ale co by člověk pro peníze a trochu lepší životní úrovně v té době neudělal. A ta druhá, je tím pravým opakem. Nejsou nijak spjati s komunisty, přímo je nenávidí, jsou chudí a sem tam si trochu vystřelí z pojišťováků a navykládají jim spoustu lživých informací, aby jim vyplatili peníze z nějaké té promočené stavby, kdy tehdy tak pršelo, ale nikde jinde ne, jen na tu jejich stavbu a chudáci oni to odnelsi nejhůř. Ale přesto, že jsou každá rodina na tom úplně někde jinde jsou přátelé.
    Ta chudší rodina (Márovi) má hluchoněmého syna (Matěje) a syna Bobše. Jejich hlava rodiny, tedy táta (Bedřich) je akademický sochař, který se nemůže uplatnit ve svém oboru, protože se nechce nikoho prosit, a to z důvodů jeho sesazení z funkce ředitele uměleckého ateliéru komunisty. A jeho nynější prací je výroba kýčovitých prasátek, kterými se stává člověkem na "vyšší" úrovni. Komunistická rodina (Břečkovi) má tátu ředitele školy, a tak může Matěj chodit do normální třídy. Bedřich se také stal uměleckým učitelem dcery Břečkových a od její matky vzal práci na soše Lenina, kterou zprvu odmítal. 
Ve filmu také vystupují bratři Ptáčníkovi, kde starší bratr Láďa je velikým vypravěčem fantastických příběhů, které se mu jakoby přihodily, prostě výmysly.
    Film je natočen na způsob filmu Pelíšky a v kinech se držel na prvních místech a porazil i takové velkofilmy jako Pán Prstenů nebo Matrix, ale upozorňuji jen v Čechách.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor: xDexter, Film: Pupendo, Kategorie: Komedie, Země: CZECH, Datum: 11.5.2004