wz

PAVEL NEDVĚD

     Žádný z jeho spoluhráčů v českém národním týmu nemusí čelit takovému zájmu novinářů. Během každého reprezentačního srazu je zástupci médií doslova obležen, navíc poskytne dva až tři velké rozhovory. Nikdo o tom nepochybuje - Pavel Nedvěd je největší hvězda českého fotbalu.
     Záložník, který momentálně patří mezi pět nejlépe hodnocených fotbalistů planety, se narodil 30. srpna 1972 ve Skalné u Chebu. Fotbalistu z něj v Plzni vycepoval Josef Žaloudek, proslulý mládežnický trenér, jehož rukama prošlo nejedno známé jméno. Na západě Čech se však Nedvěd moc nezdržoval - v 1. lize debutoval jako voják v Dukle Praha, kde si ho vyhlédla Sparta.
    "Nedvěd by měl být rád, že se v klubu, jako je sparta, vejde alespoň na lavičku," prohlásil na jeho adresu tehdejší letenský trenér Karol Dobiaš. K skeptickému soudu ho svedla tři vyloučení, která mladý fotbalista nasbíral během podzimu 1993.
     O tři roky později už byl Nedvěd členem základní sestavy českého týmu, který získal na mistrovství Evropy v Anglii stříbrnou medaili. Poté Nedvěd přestoupil ze Sparty do Lazia Řím , s nímž vyhrál v roce 1998 italský pohár a o dva roky později vedle něj i titul - tedy double. V roce 1999 navíc svým gólem rozhodl o triumfu Lazia v posledním ročníku PVP.
     Po pěti letech v italské metropoli se odstěhoval na sever země do turínského Juventusu, který za něj vydal přes půldruhé miliardy korun. Investice se historicky nejúspěšnějšímu  italskému klubu vyplácí - Juventus vyhrál dvakrát za sebou Serii A a letos(2003) se probil až do finále Ligy mistrů a ZÍSKAL ZLATÝ MÍČ(2003).
     Nedvěd je ženatý, s manželkou Ivanou vychovávají děti, které nesou jejich jména: dceru Ivanu a syna Pavla.