wz

Mág Peréz - každé léto jedna >>bomba<<

    Během tří let přivedl do svého klubu čtyři esa světového fotbalu, jedním podpisem smetl ze stolu obrovské dluhy, vybudoval kvalitní kádr, který dvakrát vyhrál ligu, jednou ligu mistrů (dvakrát byl v semifinále), interkontinentální a evropský Superpohár.
     Takové kousky svede stavební inženýr Florentino Peréz, prezident věhlasného Realu Madrid.
    Šéf největší španělské konstruktérské firmy ACS a společnosti Xfera, která získala licenci na čtvrtou mobilní síť ve Španělsku, se na trůn dostal v roce 2000, kdy ve volbách porazil obhájce a jasného favorita Lorenza Sanze. I za něj měl sice klub úspěchy (vítězství v Lize mistrů v letech 1998 a 2000), ale taky hromadu problémů, které ho nemilosrdně drtily. Zatímco Sanz se ve volbách spoléhal na sportovní úspěchy a čerství triumf v lize mistrů, jeho protivník přišel s revoluční manažerskou filozofií.
    "Fotbalový klub musí fungovat jako úspěšná firma," prohlašoval rutinér na podnikatelském poli. ,,Dnes jsme nejzadluženějším klubem světa, Real Madrid patří věřitelům. Současné vedení je chaotické a myslí jenom na sebe," kritizoval Peréz. Zároveň vytyčil jasné cíle: zaprvé oddlužení a ozdravění klubu (dluhy tedy dosahovali hranice 10 miliard korun), zadruhé nastolení nové ekonomické filozofie a za třetí vybudování nejsilnějšího kádru světa.
    druhý a třetí bod jdou v Perézově koncepci ruku v ruce. ,,Má filozofie jsou Zidanové a Pánové," pojmenoval v létě 2001 svůj styl - totiž kupovat jedině zářivé komety a dávat prostor mladým odchovancům, kteří mnoho nestojí. Žádné nakupování drahých talentů. Ale ani žádné investice do hráčů, kteří jsou sice špičkoví, ale nemají marketingově zvučné jméno.
    Do prezidentského křesla Pérezovi výrezně pomohl záložník rivalského FC Barcelona Luis Figo. ,,Když vyhraji volby, přivedu z Barcelony Figa. Kdyby se mi to nepovedlo, zaplatím za všechny členy Realu Madrid roční příspěvek," oznámil v červnu 2000 asi deset dní před volbami. Nebyla to žádná rána naslepo, ale předem promyšlený a zajištěný krok.
    Barcelona odmítla figovi vylepšit gáži a slovy tehdejšího prezidenta Joana Gasparta mu sdělila, že pokud ho někdo vyplatí ze smlouvy, může odejít. Toho madridský kandidát využil, tajně uzavřel s Figem smlouvu a pak teprve celou věc vyhlásil do světa.
    Figo v sobě ideálně propojil všechny body Pérezova scénáře, jak ukázaly výkony na hřišti i prodej jeho dresů. "Každé léto přivedu jednu bombu," prohlásil prezident Realu po svém příchodu. A slovo dokonale plní.
    sezóna 2001/02 prokázala, že nová koncepce funguje. Madrid vyhrál s jasným náskokem ligu a hlavně se zbavil obřích dluhů. Elegantnější způsob, jak to udělat, by snad nenašli ani největší experti světové ekonomie.
    Pérez dokonale využil toho, že má výborné kontakty v politických kruzích, zejména na radnici španělské metropole. S městem se dohodl na prodeji sportovního centra Realu ciudad deportiva za slušnou sumu 70 miliard peset (cca 15 miliard korun). Dluhy tedy smazal jedním podpisem! ze získaných peněz s uspokojili věřitelé a ještě zbilo na nákup hvězd (Zinedine Zidane) a další investice.
    "Real Madrid kupuje hráče za peníze daňových poplatníků," sípal barcelonský prezident Gaspart, jenž plánoval podobnou operaci s pozemky poblíž Nou Campu.
    Pérezovo impérium se tak zbavilo tíživého kamene dluhů a mohlo se volně nadechnout. Zidane způsobil doslova šílenství. To samé zopakovalo Ronaldo a nyní Beckham. "Real Madrid je světová značka. Teď je před námi expanze na asijský trh, mne  si ruce Peréz a lišácky se usmívá - jeho strategie funguje na 101 procent.