wz

Lennox Lewis: Miliardový gladiátor

   Potkat ho v potemnělém Londýně, možná byste raději rychle přešli na druhou stranu ulice. Anebo rovnou utekli. Když se skoro dvoumetrové chlapisko zamračí, jde z něj strach. Není to žádný bitkař, nejraději hraje šachy a kulečník. Sám o sobě tvrdí, že je maminčin mazánek. Jmenuje se Lennox Lewis, skvěle boxuje a každý rok vydělá skoro miliardu korun.

LEWISOVA CESTA

1988  Ve finále olympijského turnaje v Soulu po necelé minutě posílá pravačkou k zemi Američana Riddicka Bowa a získá zlato pro Kanadu. Jako amatér měl bilanci 105 zápasů, 94 vítězství a 11 porážek.
1989  Lennox Lewis profesionálem. Nepsanou šéfkou jeho týmu je maminka Violet.
1994  Impozantní postava (výška 195 cm, váha 115 kg) se dere na výsluní boxu, je evropským šampiónem v těžké váze i mistrem světa. V září ale senzačně prohrává s Oliverem McCallem. 
2001  Druhý pád z trůnu. Výpadek s Hasinem Rahmanem neunesl. Když se k tomu přidalo Rahmanovo rýpnutí o Lewisově údajné homosexualitě, při televizní debatě se do soupeře pustil. Takovým extempore v životě příliš neměl.
2002  Od prince Charlese dostal Řád Britského impéria a v červnu sráží Mika Tysona - pravým hákem v 8. kole. Byl to nejsledovanější duel posledních let: Dobro proti Zlu se bilo o půl miliardy korun. Tyson před bojem při skandální přestřelce slov a pěstí kousl Lewise do lýtka. Brit si raději nechal píchnou tetanovku. 
2003  Lewis spíš odpočívá než trénuje, ale na vrchol roku proti Vitaliji Kličkovi se dokáže připravit. A pak? Zase odpočinek.